Časopis Miminko
facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Elektronická verze časopisu Miminko

Pečení na Velikonoce s pořádnou dávkou medu


Pečení na Velikonoce s pořádnou dávkou medu

Med se skloňuje v souvislosti s velikonočními svátky snad ještě častěji než o Vánocích. Medem potřené pečivo na různé způsoby mělo podle zvyků našich předků zaručit dobrou fyzickou kondici po celý rok.

Často se medem pokapaly jidáše, tradiční pečivo, které je buď stočené do tvaru šneka, nebo má tvar placky nahoře zdobené vidličkou, kterou se povrch těsta před pečením propíchá. S výběrem medu a rozlišení jeho označení si ale vždycky neporadíme, proto jsme pro vás připravili poradnu Ing. Milana Špačka, medového someliéra ze společnosti Medokomerc.

„Základní rozdělení medu je na med květový, dříve označován i jako luční (včely sbírají nektar z květů), medovicový (sběr sladkých šťáv vyloučených hmyzem, např. mšicemi, nejčastěji na listech/jehličí stromů) a smíšený, dříve označován jako med lesní, který je kombinací obou typů. Hranice mezi těmito druhy se určuje laboratorně pomocí elektrické vodivosti. V přírodě samozřejmě pro včely existuje řada zdrojů, odkud med sbírají, a nikdy to není pouze z jednoho místa. Jelikož u nás převládají spíše květové zdroje, je v ČR už vzácné vytáčet čistý medovicový med. V minulosti, když byl stav lesů a celkového klimatu stabilní, byl na našem území medovicových medů přebytek, a dokonce se exportoval do zahraničí. Dnes je situace úplně obrácená a je ho zde extrémní nedostatek. Proto se na pultech obchodů setkáte zejména s medem květovým a pak smíšeným.“

Jidáše si z kynutého těsta snadno upečete doma:

Medové velikonoční jidáše

Ingredience:

250 g hladké mouky

250 g polohrubé mouky

100 g lučního medu

1 vanilkový cukr

30 g droždí

1 žloutek

250 ml vlažného mléka

špetka soli

120 g rozpuštěného másla nebo sádla

2 lžíce hnědého rumu

citronová kůra

1 hrst rozinek (nejlépe předem namočených v rumu)

1 bílek na potření

Postup:

Mouku smícháme v míse se solí a citronovou kůrou, uprostřed uděláme důlek, do něj rozdrobíme droždí a nasypeme vanilkový cukr. Přilijeme polovinu mléka a promícháme. Mísu zakryjeme utěrkou a necháme vzejít kvásek.

Když je kvásek hotový, přidáme zbylé vlažné mléko smíchané s lučním medem, rumem, žloutkem, rozinkami a vše promícháme, přilijeme vlažné máslo a za pomoci vařečky vypracujeme hladké nelepivé těsto. Mísu pak opět zakryjeme utěrkou a těsto necháme na teplém místě kynout cca 40 minut.

Po vykynutí těsto ještě jednou propracujeme, rozdělíme na menší dílky, ze kterých válíme slabší delší válečky (síla malíčku), ze kterých tvoříme různé tvary dle fantazie. Ty pak skládáme na vymaštěný nebo papírem vyložený plech a necháme je ještě krátce odpočinout (přibližně 10 minut). Před vložením do trouby předehřáté na 180 stupňů potřeme našlehaným bílkem a pečeme dozlatova dle velikosti cca 15–20 minut.

Místo bílku můžeme jidáše ihned po vyndání z trouby potřít lučním medem.


redakce z podkladů Medokomerc, foto Medokomerc

1. 3. 2024


Zpět na přehled článků


Jak probíhají první týdny těhotenství? A kdy může…

O těhotenství se žena zpravidla dozví až po vynechání menstruace a po domácím těhotenském testu, vše pak potvrzuje lékař po gynekologické prohlídce. První pohled na vyvíjející se embryo už dnes může zprostředkovat ultrazvuk, od pátého týdne na snímku tluče srdíčko velikosti, která se připomíná makové zrnko. Co se ale děje v organismu… Celý článek >>

Rodinný festival Respekt k porodu bude 3. týden v…

Již 19. rokem pro vás Hnutí za aktivní mateřství připravuje festival, který již po celou jednu generaci poskytuje cenné a relevantní informace. Jde o největší akci pořádanou v rámci Světového týdne respektu v porodu nejen v České republice ale i v Evropě. Stavíme tak informační most mezi profesionály a (nastávající) rodiče. Pojďte si s… Celý článek >>

V době kojení je zcela nevhodné kouřit a pít…

Odpověď je jednoznačná v případě kouření a pití alkoholických nápojů – obojí je pro kojence škodlivé. V případě léků je věc více komplikovaná. Ne všechny účinné látky přecházejí do mateřského mléka, a někdy je zase důležité zachovat léčbu. Maminka, která své dítě kojí, by měla být velmi opatrná na vše, co do svého organismu přijímá.… Celý článek >>