Časopis Miminko
facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Elektronická verze časopisu Miminko

Strie


Strie

Monika si letošní léto užívala v pěkných jednodílných plavkách. Její roční Samuel je také vodomil, takže okupovali brouzdaliště našeho koupaliště, jakmile to počasí jen trochu dovolilo. Leželi jsme na dece a já si vzpomněla, že předminulou sezónu měla Monča pěkné bikiny s tygrovaným vzorem. »Proč je nenosíš?« Otázka byla bezelstná. »Nemůžu vystavovat břicho. Vždyť mi po Samčovi zůstaly strie!« Durdila se kamarádka.

Co jsou strie

Strie, neboli pajizévky, malé trhlinky na kůži, které se objeví při jejím napínání rychlým zvětšením příslušné části těla. (I muži si mohou přivodit strie překotným sportováním a posilováním, když jim prudce naroste svalová hmota.) Jsou téměř neviditelné a přece v mnohých maminkách vyvolávají pocit nedokonalosti. Na bříšku a na prsou vznikají právě v průběhu těhotenství.

Odborná literatura uvádí, že u 70 procent těhotných se v posledních třech měsících objeví ve škáře kůže trhlinky, růžově prosvítající na podbřišku, hýždích, někdy i na prsech. Tak zvané pajizévky – strie – po šestinedělí změní svou barvu na stříbřitou.

Co nám prozradili specialisté

Moderní medicína už si s touto banalitou jistě ví rady. Zeptali jsme se na to profesora MUDr. Karla Pizingera, CSc., z Dermatovene­rologické kliniky FN Plzeň.

»S pajizévkami toho mnoho nezmůžeme,« přiznává odborník. »Někteří specialisté doporučují strie odstranit laserem. U nás na klinice jsme to rovněž prováděli, ale domnívám se, že výsledný efekt není takový, abych mohl s klidným svědomím říci: maminky, strie vám odstraní laser. Po laserovém ošetření mohou být trhlinky méně nápadné, ale k úplnému vyhlazení nedojde. Osobně se domnívám, že je třeba na strie pamatovat od prvních okamžiků těhotenství. Budoucí maminka by měla věnovat kůži každodenní péči, měla by svoji hmotnost zvyšovat postupně, cvičit. Jedině tak může problémům s následnou kosmetickou vadou, kterou strie jsou, předejít. Vznik pajizévek v těhotenství stoprocentně nevyloučíme a vzniklé asi stoprocentně nevyhladíme.«

Celý text článku najdete v Miminku č. 10/2008.

1. 10. 2008


Zpět na přehled článků


V době kojení je zcela nevhodné kouřit a pít…

Odpověď je jednoznačná v případě kouření a pití alkoholických nápojů – obojí je pro kojence škodlivé. V případě léků je věc více komplikovaná. Ne všechny účinné látky přecházejí do mateřského mléka, a někdy je zase důležité zachovat léčbu. Maminka, která své dítě kojí, by měla být velmi opatrná na vše, co do svého organismu přijímá.… Celý článek >>

Jarní krása: Jak se chránit proti UV záření

Bez Slunce by na Zemi asi život vůbec neexistoval. Jeho paprsky probouzejí k životu rostliny, které nám zajišťují obživu. A dodávají nám cenné látky, bez nichž bychom se také stěží obešli. Jenže sluneční záření je také zodpovědné za škodlivé změny na naší kůži. Mohou být tak nebezpečné, že je nutné se proti nim chránit. Slunenčním… Celý článek >>

Čistička pomůže nejen alergikům a astmatikům. Jak…

Náporem na dýchací systém alergika bývá jarní období, kdy je vzduch plný pylů ze stromů a květin, s teplejším počasím se rozrůstají i plísně a koncentrace jejich spor v ovzduší je vysoká. Bolesti hlavy, rýma, ucpané uši, pálení očí a bolesti v krku jsou pak na denním pořádku. Základem je omezení kontaktu s alergenem, proto je potřeba… Celý článek >>